ban231

  • Szczur wędrowny (Rattus norvegicus)
    Szczur wędrowny (Rattus norvegicus)

    Wywodzi się z południowo-wschodniej Azji. Pierwsze doniesienia o pojawieniu się tego gatunku w Europie pochodzą z Anglii z 1732 roku. Jako gatunek synantropijny rozprzestrzenił się na całym świecie. W wielu miastach populacja tych gryzoni może przewyższać liczbę mieszkańców danego miasta. Najchętniej zamieszkuje piwnice, kanalizację, wysypiska śmieci, magazyny i składy. Chętnie przebywa w okolicy wody, dobrze pływa. Jest wszystkożerny, z dużym udziałem pokarmu zwierzęcego. Aktywny całą dobę, najbardziej w nocy.

  • Kuna domowa (Martes foina)
    Kuna domowa (Martes foina)

    Występuje w niemal całej Europie oraz w strefie klimatu umiarkowanego Azji, aż po Himalaje i Chiny. W Europie jest spotykana od północnej Danii po zachodnią Hiszpanię i – na południe – po Włochy i niektóre wyspy na Morzu Śródziemnym i Egejskim. W Polsce występuje na całym obszarze kraju, zwykle w okolicach ludzkich siedzib, ruinach, lasach, a także w centrach dużych miast. W stanie Wisconsin w USA zaadaptowała się do warunków naturalnych mała populacja kun domowych, które zostały tam sprowadzone jako zwierzęta domowe

  • Karaczan prusak (Blatella germanica)
  • Kret europejski (Talpa europaea)
    Kret europejski (Talpa europaea)

    gatunek owadożernego ssaka z rodziny kretowatych, zaliczanej do rzędu Soricomorpha, zwyczajowo nazywany kretem.
    Zamieszkuje łąki i pola Europy i Azji Środkowej. W Polsce jest objęty ochroną gatunkową częściową. Największe kopce pojawiają się na glebach bagiennych, dochodzą nawet do 90 cm wysokości. Na powierzchni ziemi porusza się niezdarnie i rzadko się na niej pojawia.

  • Szerszeń europejski (Vespa crabro)
    Szerszeń europejski (Vespa crabro)

    gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae), z grupy żądłówek, największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Jest gatunkiem typowym rodzaju Vespa

  • Mysz domowa (Mus musculus)
    Mysz domowa (Mus musculus)

    gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Jest gatunkiem synantropijnym, który prawdopodobnie pochodzi od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy aż po Wyspy Japońskie. Obecnie znajduje się ją wszędzie tam, gdzie żyje człowiek (nawet na stacjach antarktycznych). Mysz domowa, odznaczając się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi, pojawiła się w domostwach ludzkich prawdopodobnie od początków ludzkiej gospodarki rolniczej. Jest wszystkożerna i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmu (np. pokarm wyłącznie roślinny lub wyłącznie pochodzenia zwierzęcego). Nie gromadzi zapasów. Także trudne warunki środowiska nie są dla myszy przeszkodą. Wystarczy wspomnieć, że żyje w kopalniach, a także chłodniach, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 0 °C.

Zwalczanie os i szerszeni

Usuwanie gniazd szerszeni lub os najlepiej pozostawić fachowcom. Nasza firma usunie gniazdo z szerszeniami czy osami. Mamy odpowiedni sprzęt ochronny, drabiny oraz podnośniki. Samodzielne usunięcie jest bardzo niebezpieczne ! Należy koniecznie zabezpieczyć się przed ukąszeniami. Nawet kawałek skóry nie może pozostać odkryty. Pamiętajmy, że żądło szerszenia jest długie i może przebić bez problemu ubranie. Dlatego najlepiej ubrać kilka warstw, jakieś grube kurtki, spodnie. Na rękach obowiązkowo rękawiczki z grubej skóry. Na głowie koniecznie siatka pszczelarska i kapelusz.

Jesli nie chcesz ryzykować przy usuwaniu gniazd os, szerszeni i rojów pszczół zadzwoń po nas - 507093267

 

 

Lato, a zwłaszcza sierpień, to okres, kiedy nasze domy i mieszkania przeżywają prawdziwą inwazję os i szerszeni. Owady te mogą być bardzo niebezpieczne i zagrażać zwłaszcza małym dzieciom. Dlatego też należy zadbać o bezpieczeństwo i w tym okresie unikać chodzenia boso po trawie czy spędzania czasu pod drzewami owocowymi. Należy też zwracać uwagę na podnoszone z ziemi owoce, na których mogą znajdować się owady, ponadto warto zamontować moskitiery w oknach, dzięki czemu osy i szerszenie nie dostaną się do wnętrza domu. Dobrym rozwiązaniem jest też zakupienie specjalnych preparatów przeciw owadom. Opryskuje się nimi futryny drzwi i okien, co skutecznie je odstrasza.

 

Jeśli w okolicach domu znajduje się gniazdo szerszeni lub os, jego usunięcie najlepiej jest pozostawić fachowcom. Samodzielna likwidacja gniazda mogłaby być niezwykle niebezpieczna, natomiast pozostawienie go tam może skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Jeśli poszukujesz specjalistów od zwalczania os i szerszeni w okolicach Olsztyna, zgłoś się do nas. Zachęcamy do kontaktu mieszkańców Olsztynka, Ostródy, Dobrego Miasta, Biskupca oraz pozostałych miast i miejscowości położonych w okolicy. Chętnie pomożemy w pozbyciu się tego przykrego problemu.